Az Arany János Múzeum weboldala:
Az Arany János Múzeum címe: 2750 Nagykőrös, Ceglédi út 19., GPS 19.78577815 47.04114363
A Múzeum elérhetősége:
április 1 és október 31 között:
Csütörtök-Péntek: 9:00-13:00
Szombat 12:00-16:00
Az évszázados múltra visszatekintő Nagykőrös felvirágzását a homokföld termékennyé varázslásával, a mezőgazdasági termeléssel és az ahhoz szorosan kapcsolódó kézműiparral, kereskedelemmel érte el. A kiállítás végigvezet történelmén és mezővárossá fejlődésének lépcsőin..
Az 1266-ból származó IV. Béla által írott oklevelében kerül először említésre Nagykőrös neve. A 11. és 12. században Kőrös határában több falucska létezett, ám ezek a 13. század során elpusztultak. Korabeli relikviák (pl. a híres ludasi kereszt), ékszerek, mezőgazdasági eszközök, háztartási edények mutatják ennek a kornak a falu-szerű életét.
Ezen falvak pusztulása vetítette elő Kőrös fejlődését. A 16. században a népesség bevándorlása nagy lökést adott a mezővárossá fejlődés folyamatának. A török uralom alatt Kőrös szultáni szabadalmas hellyé lépett elő, hász város rangjára emelkedett. Ezt az eseményt számos irat és tárgy dokumentálja. A város megerősödött, autonómmá vált (1628-ban újabb szabadalomlevelet kapott) a 16.-17. században, és függetlenségét még a 18. században is megvédte. A 18. század földművelő életmódját számos szerszám (faeke, borona, stb.), és dokumentum-maradvány bizonyítja.
A feudalizmus ideje alatt az állattenyésztés, földművelés, szőlőművelés vált jelentőssé a városban és környékén.Az ipar termékeit a céhekbe tömörült kézművesek állították elő.
Az 1848/49-es szabadságharchoz Nagykőrös is csatlakozott, valamint személyes kapcsolatban állt annak vezetőivel. Számottevő szerepet a harcokban nem vállalt, de két huszárregimentet toboroztak itt: a 13. Hunyadi és a 16. Károlyi huszárezredet.
A magyar szabadságharc bukása után Nagykőrösre is nehéz évek vártak. Az osztrák közigazgatás bevezetése, az önkényuralom veszélybe sodorta a mezőváros önkormányzatát. A város azonban mindent megtett függetlenségének megőrzésére. A legnevesebb tudósok és gondolkodók kerültek ebben az időben Nagykőrösre. Neves tanítókat hívtak meg, hogy tanítsanak a város híres gimnáziumában, azonban a hatóság az egyes tanítók szabadságharcban való részvétele miatt csak önéletrajz írása után járult hozzá a kinevezésükhöz. A Magyar Tudományos Akadémia hat tagja tanított Nagykőrösön 1850 és 1867 között.
Ezen professzorok egyike volt Arany János, irodalmunk kiemelkedő alakja. Magyar irodalmat, nyelvtant és latin nyelvet tanított 1851-től 1860-ig. A kiállításban tanári pályájának, irodalmi munkásságának relikviái (saját kézírása) is megtekinthető számos más személyes ereklyével együtt. Ekkortól vált igazán híressé a nagykőrösi iskola: tudományos és művészeti munkássága miatt Arany Jánoson kívül Szász Károly, Szabó Károly, Szilágyi Sándor, Salamon Ferenc, valamint Tomori Anasztáz vált a Magyar Tudományos Akadémia tagjává.
Többek között ez a tanári kar jelentette a mezővárossá fejlődés intellektuális hajtóerejét Nagykőrös számára.
Ezt az időszakot azonban az 1914 nyarán kirobbantott világháború zárta le. Ez az esemény megakasztotta a virágzó társadalmi-gazdasági, kultúrális fejlődést. Több mint ezer lakos pusztulását követelte ez a háború. Számos dokumentum és tárgyi emlék maradt fenn ebből a korszakból.
A háborút követően Nagykőrösön is kiépült a Tanácsköztársaság intézményrendszere (1919). Politikai megmozdulásokra, demonstrációkra azonban nem került sor.
A két világháború között számos szociális és gazdasági változás lépett életbe a városban. Ekkor alapították a konzervgyárat is. 1925-ban alakult meg az Arany János Társaság, és 1928-ban megalapították a Múzeumot. Hatalmas propagandát fejtettek ki a kőrösi termékek népszerűsítésére, így az intenzív kertgazdál-
kodás fénykorát élte egészen a gazdasági világválságig.
A második világháborút követő időszakban nagyfokú politikai tevékenység jellemezte a város életét. 1945-ben történt meg a földosztás, majd az 1956-os forradalmat követően 1990-ig a nagyüzemi termelés volt jellemző. A rendszerváltozással újra a magángazdálkodásra helyezódött a hangsúly.
Az Arany János Múzeumot – Városi Múzeum néven – 1928-ban alapította Nagykőrös város képviselőtestülete Dezső Kázmér polgármester kezdeményezésére. A múzeumi gyűjtemény alapját képezte Dezső Kázmér magángyűjteménye, amelyet a leendő városi múzeum számára ajánlott fel. 1950-től a nagykőrösi volt huszárkaszárnya megmaradt főépületében nyert végleges elhelyezést a múzeumi gyűjtemény. A múzeum műemléki épülete 1836-1838 között épült klasszicista stílusban. 1848 őszén két honvéd huszárezredet toboroztak falai között. 1951-ben – Arany János Nagykőrösre kerülésének századik évfordulóján – a városi múzeum felvette Arany János nevét.
A Múzeum, mint a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága tájmúzeuma, gyűjti Nagykőrös és környéke helytörténeti, régészeti, néprajzi emlékeit és az országban egyedülálló Arany János gyűjteménnyel rendelkezik. 1974-ben az addig a gimnáziumban lévő Arany János Emlékmúzeum anyaga átköltözött az egyesített városi múzeumba. A múzeumépület előtt 1996-ban felavatott Nagy Tanári Kar szoborcsoport Arany Jánosnak és tanártársainak állít emléket.
Az Arany János Múzeum hivatalos elnevezése 2008 óta Arany János Múzeális Gyűjtemény és Kiállítóhely.
Dorozsmai Kirakodó vásár 2024. október 13. Dorozsmának évszázados joga a vásártartás. Mindez a Vásár téren,…
Dabasi vásár Országos Állat és Kirakodóvásár 2024. október 13. A dabasi vásár várja a vásárlókat…
Kiskunmajsa Országos Kirakodóvásár 2024. november 9. Majsai vásár, Kiskunmajsán továbbra is negyedévenként rendeznek országos állat-…
Nagykőrösi vásár 2024. október 27. Nagykőrös, Dömötör napi állat és kirakodó vásár. Nagykőrös 1759-ben kapott…
Pécs régiségvásár 2024. október 30. Pécsi Vásár országos szinten nyilvántartott esemény, amelyet minden hónap első…
Jászapáti kézműves kirakodó vásár 2024. október 20. Jászapáti városában a Jászapáti kézműves Kirakodó Vásár minden…