Fesztivál, neves napok, programok, vásár, rendezvény, esemény

Massa Múzeum Miskolc Újmassa

Massa Múzeum Miskolc Újmassa

A Massa Múzeum weboldala: http://www.kohmuz.hu/

A Massa Múzeum címe: 3517 Miskolc–Újmassa, Vásárhelyi István sétány

A Múzeum elérhetősége:

  • Levélcím: 3517 Miskolc–Újmassa, Vásárhelyi István sétány
  • Telefon: (+36 46) 379 375
  • E-mail: kohmuz@kohmuz.t-online.hu

A Massa Múzeum nyitva tartása

Kedd-szerda: Bejelentett csoportoknak

Csütörtök-szombat 10:00 – 16:00

Hétfőn zárva tart.

A Massa Múzeum története

A Massa Múzeum egyszerű, stílusos kőépülete az őskohó mellett, a Garadna patak partján áll. Falán az őskohó építtetőjének, Fazola Frigyesnek az emléktábláját helyezték el. A múzeumot 1963-ban alapították, célja és feladata a Diósgyőr-hámori Vasmű történetének, évszázados működésének bemutatása „A diósgyőr-hámori vasmű története (1770–1870)” című állandó kiállítás keretén belül. A magyar vaskohászat történetét bemutató teljes kiállítás Miskolc-Felsőhámorban tekinthető meg, az 1960-ban, még Diósgyőr-Vasgyárban alapított Kohászati Múzeumban.

A múzeum első termében Fazola Henrik 1772-ben, Felső-Hámorban épített vasolvasztójának a makettjét, kohóprofilját lehet megtekinteni, de természetesen bemutatják Fazola Frigyes kohójának, az őskohónak a dokumentumait, írásokat, pecséteket is. Látható az is, hogy milyen nyersvasat használtak és milyen salak képződött a kohóban. A következő teremben öntöttvas termékeket mutatnak be, itt látható például az az öntött üst, amit a lillafüredi tó gátjának építésén dolgozó katonák konyhája számára készítettek, de Fazola Henrik második feleségének, Tecla asszonynak az öntött sírtábláját is bemutatják. Az öntészeti emlékek mellett a vasverő műhely makettje és berendezési tárgyai is megtekinthetők. A következő teremben ismét öntöttvas dísz- és használati tárgyakat helyeztek el, míg a negyedikben a kovácsolás történetét, kéziszerszámokat és ezek kovácsolási technológiáját mutatják be.

Az épület mellett tekinthető meg a rekonstruált, eredetileg faszénnel fűtött, kétlépcsős csonka gúla formájú őskohó. 1979-ben, korabeli dokumentumok alapján felépítettek egy vasverő (kovács-) üzemet, amelyben az eredetileg vízkerékkel hajtott farkaskalapács és más kiegészítő berendezések láthatók. A kalapácsot ma már természetesen elektromos motor hajtja, és a turisták és a látogatók kedvéért alkalmanként beindítják.

A Garadna patak, illetve az út túlsó oldalán egy műszaki skanzen tekinthető meg, ahol valódi, egykor működő, illetve használatban volt kohászati és bányászati gépeket, eszközöket helyeztek el.

Az 1963-ban alapított Massa Múzeum a Diósgyőr-hámori Vasmű százéves történetének (1770-1870) főbb mozzanatait, eredeti dokumentumait, valamint az ott használt és készített korabeli szerszámokat, illetve gyártmányokat mutatja be. Az eredeti vasgyártelep és technológiai berendezések működő modellen, illetve maketteken szemlélhetők meg.

„A diósgyőr-hámori vasmű története (1770-1870)” c. állandó kiállítás.

Faszéntüzelésű nagyolvasztó (a köznyelvben tévesen elterjedt nevén „őskohó”)

Vasverő (hámor) 18. századi berendezéssel

Skanzen (kohászati és bányászati gépek, eszközök szabadtéri bemutatója)

20 fősnél népesebb csoportok előzetes egyeztetést követően a téli időszakban is megtekinthetik a múzeumot. A faszéntüzelésű nagyolvasztó egész évben megtekinthető.

A múzeum Miskolc felől a lillafüredi kisvasúttal, vagy a 15-ös autóbusszal érhető el, illetve gépkocsival Miskolc és Eger felől a Palota-szálló mellett elterülő Hámori tónál Ómassa felé elágazó úton közelíthető meg.

Ajánló: hasonló esemény, vásár, fesztivál, programok

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.