Madách Imre Emlékmúzeum Csesztve
Madách-kúria, Csesztvei múzeum. Madách emlékház.
A Madách Imre Emlékmúzeum weboldala: http://www.nogradi-muzeumok.hu/index.cgi.34.html
A Madách Imre Emlékmúzeum címe: 2578 Csesztve, Kossuth út 76.
A Múzeum elérhetősége:
- Levélcím: 2578 Csesztve, Kossuth út 76.
- Telefon: (+36 35) 344 319
- Email: madachemlekhaz@gmail.com
A Madách Imre Emlékmúzeum nyitva tartása
Kedd-Péntek 10.00-14.00, Szombat 10.00-14.00, V előre bejelentett csoportoknak
A belépőjegy a hangtúrás tárlatvezetést tartalmazza.
A Madách Imre Emlékmúzeum története
Madách Imre ( 1823.január 21.-1864. október 5.) viszonylag rövid ideig, 1844 decemberétől 1853 szeptemberéig élt Csesztvén, a családi birtokon. Számos verse, levele, vallomása kelteződött innen, itt élte házassága első, boldog éveit, itt születettek meg gyermekei, itt lett tevékeny részese Nógrád politikai életének. 1862 augusztusában nevezetes találkozás színhelye volt az udvarház, Madách itt fogadta a Tragédia felfedezőjét, Arany Jánost.
A Madách-kúria 1964-től múzeumként funkcionál. Parkja természetvédelmi terület.
A legutolsó teljes épület és kiállítás felújítás 1998-ban valósult meg dr. Kerényi Ferenc rendezésében ismét, ahogy az előző kiállítások esetében is.
Madách Imre életét és munkásságát valamint Az ember tragédiája színpadi bemutatóinak történetét bemutató kiállítás 1998 óta fogadja a látogatókat, mely a /folyosót/ és a hét termet veszi igénybe. A bevezető folyosó a Madách család történetét vázolja fel, az /első terem/ korhű nemesi szobabelsőt mutat, ahol a költő bölcsője is látható. A /második terem/ben Madách életútja tekinthető át eredeti dokumentumokkal, kéziratokkal, fénykép, metszet ábrázolásokkal. A madáchi életmű kiemelt alkotásának bemutatására a legnagyobb, központi elhelyezkedésű szobában, a /harmadik terem/ben került sor. A Tragédia fakszimile kiadása és félkörben a legismertebb illusztrátorok, Zichy Mihály és Kass János alkotásai láthatók itt, valamint az író életében megjelent két kötet példánya. A /negyedik terem/ a Tragédia fordítasaival és külföldön való megjelenésével foglalkozik, a színpadra vitel történeteit itthon és külföldön az /ötödik/ teremben tanulmányozhatjuk. A különféle rendezői felfogások, színész alakítások a hatodik, több Madáchot ábrázoló emlékmű makett látható az utolsó, hetedik szobában.A folyosón a hagyományápolás dokumentumai és több neves képzőművész a Tragédiáról készült illusztrációja látható. A kiállítás korszerűségéhez nem fér kétség, az elmúlt 10 év alatt szakmai átrendezése, az újabb kutatásoknak megfelelően főleg az utóbbi két termet érintően megtörtént.
A folyosóról nyíló oldalszárny első termében Fejér László Madách gyűjteménye látható.