23. Országos Gulyásverseny és Pásztortalálkozó 2019
23. Országos Gulyásverseny és Pásztortalálkozó 2019. A rideg tartásban élő szürke marhát vigyázó pásztorok, gulyások körében még ma is élő hagyományokat, mesterségük fogásait kívánja bemutatni.
A gulyásverseny és pásztortalálkozó időpontja: 2019. június 8., 9:00, szombat
Az állatpark címe, megközelítése: Tiszafüred felől a Kilenclyukú híd előtt jobbra 1000 méter, Debrecen felől a Kilenclyukú híd után egyből balra 1000 méter.
GPS: 47.580303, 21.139087
A 23. Országos Gulyásverseny és Pásztortalálkozó 2019 programja
A rideg tartásban élő szürke marhát vigyázó pásztorok, gulyások körében még ma is élő hagyományokat, mesterségük fogásait kívánja bemutatni. Az ország számos pontjáról érkező gulyások és az utánpótlást képviselő bojtárok egymással versengve bizonyíthatják mesterségbeli tudásukat. A főbb versenyszámok – melyek a pásztorok mindennapi munkáihoz kapcsolódnak – a vízhúzás gémeskútból, az állatszámlálás, mely során hídon áthaladó állatok létszámát kell minél pontosabban megbecsülni, fülszám olvasás, karikás ostor használat és gulyásbot dobás, pányvadobás, de a versenybírák nézik a felszerelés és a ruházat milyenségét is.
09:00 Ünnepélyes megnyitó
Gulyások, csikósok, népi fogatok,ökör-, és bivalyfogat bevonulása, gulyások köszöntő éneke (Péterné Berde Sarolta és Varga-Mohácsi Tímea ), megnyitó beszédek, örökös pásztorok, versenybíróság bemutatása, köszöntése, Debreceni Hajdú Táncegyüttes bevonulása, gulyások és bojtárok öltözetének, felszerelésének bemutatása
10:00 Öltözet, felszerelés bemutatása
10:10 Gulyásmesterség sorrendjének sorsolása
10:45 Gulyásmesterség
12:40 Gulyásbot használat
13:15 Vízhúzás, pányvadobás, gulyásmesterség bojtároknak, karikás ostor használat
16:00 Ünnepélyes eredményhirdetés, Csikós-, és pusztaötös bemutató
17:00 Közös csergetés
A megadott kezdési időpontok csak tájékoztató jellegűek, a műsorváltoztatás jogát fenntartjuk!
Belépőjegy árak:
Felnőtt: 900 Ft
Nyugdíjas, diák, gyermek: 600 Ft
Fogyatékkal élők: 600 Ft
3 éves kor alatt ingyenes.
A hortobágyi pusztai állatpark ismertetése
A hortobágyi puszta varázsa, Európában egyedülálló tágassága, ezernyi színe, árnyalata, másutt nem látható jelenségeinek tömege régóta hívja fel magára az írók, költők, képzőművészek és az UTAZÓK figyelmét. Kedves kötelességünk tehát azon értékeknek egy részét az idelátogatóknak bemutatni, amelyek a hortobágyi pusztát leginkább jellemzik.
A Pusztai Állatparkot 1997-ben a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft azért hozta létre egyrészt, hogy bemutassa régi magyar háziállatainkat, másrészt pedig, hogy elősegítse ezen fajták fenntartását, népszerűsítését hazánkban. Tehát aki ide belép, az nemcsak közelebbi kapcsolatba kerülhet az erdélyi kopasznyakú tyúkokkal, a parlagi kecskékkel és szamarakkal, rackákkal és mangalicákkal, hucul lovakkal, magyar szürke marhákkal, a dagonyázó házi bivallyokkal, és a többi jószággal, hanem hozzá is járul ezek tenyésztéséhez. Az állatsimogatóban a gyerekek a bárányokkal, kecskegidákkal, szamarakkal, szamárcsikóval ismerkedhetnek és zoo-csemegével etethetik őket. A puszta konyhájában, a vasalóban bográcsos főzésre van lehetőség, kicsi szekérrel pedig ki-ki maga után húzhatja gyermekét a park területén. Jeles ünnepnapok a Pusztai Állatparkban: Húsvét, pünkösd szombatján az Országos Gulyásverseny és Pásztortalálkozó, A pusztáról sző mesét az éj – Szent Iván-éjszaka, márciusban Gólyaköszöntő, szeptemberben pedig Fecskebúcsúztató. Pusztai virtusokból összeállított kalandnapunk nagy siker felnőttek és gyerekek körében is.
A bejegyzés és a kép alapja: http://www.hortobagy.eu/hu/rendezvenyek/22-orszagos-gulyasverseny-es-pasztortalalkozo/