Operavizsga Fesztivál 2014
Az Operavizsga Fesztivál 2014 időpontja: 2014 január 23-27
Az Operavizsga Fesztivál 2014 helyszíne: Budapest, Zeneakadémia, Solti György Kamaraterem
LISZT FERENC ZENEMŰVÉSZETI EGYETEM
1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.
Központi telefonszám: (1) 462-4600
Rendező: Zeneakadémia Koncertközpont
Jegyár: A koncertre díjtalan belépő igényelhető a Zeneakadémia jegypénztárában.
Az Operavizsga Fesztivál 2014 programja
A Zeneakadémia által szervezett nemzetközi Operavizsga-fesztiválon négy város zenei felsőoktatási intézménye vesz részt: Budapest mellett Zágráb, Stockholm és Firenze. A nyitóelőadást a Zeneakadémia Opera Tanszéke jegyzi. Az Almási-Tóth András által vezetett opera-szakos hallgatók azt a 18. századi hagyományt elevenítik fel, amely az operákat nem megváltoztathatatlan műalkotásnak tartotta, hanem olyan alapanyagnak, amelyet a librettista és a zeneszerző egy adott produkció számára készített, s amellyel szabadon bánhattak az előadás alkotói. Mozart kevéssé ismert, még a bécsi évek előtt írott, de befejezetlenül maradt operájából, a Zaidéból és különféle alkalmakra írott koncertáriáiból kiindulva, fiatal zeneszerzők bevonásával gondolják – sőt, töltik – újra Mozart zenés színpadi világát.
Sing the body electric!
- Carl Unander-Scharin–Åsa Unander-Scharin:
- Sing the body electric! – A corporatorio
„A villamos testet énekelem” – így szól a 19. század egyik legizgalmasabb amerikai költője, Walt Whitman látomásos versének első sora, amelyet a Stockholmi Operafőiskola vizsgaelőadása címéül választott. A zeneszerzőként és tenoristaként is aktív Carl Unander-Scharin és koreográfus felesége Åsa Unander-Scharin számos közös produkciót hoztak már létre, s 2013 júniusában mutatták be azt különleges, műfajokon átívelő előadást, amely az Operavizsga-feszvitál részeként most a Zeneakadémia Kistermében is látható lesz. A darab az ember azon képességét ünnepli, amellyel képes megváltoztatni maga körül a világot, s ehhez Händel, Monteverdi és Purcell zenéket hoznak össze Einstein, Whitman és William Blake szövegekkel. A tánszínház, az opera és az oratórium határvidékén járó előadás mottója Blake-től származik: „Az energia örökös gyönyör!”
Dido és Aeneas
Az 1680-as években egy londoni leányiskola mutatta be az egyetemes operatörténet egyik legnagyszerűbb – és legrövidebb – művét, Purcell Dido és Aeneasát. A Zeneakadémia által szervezett Operavizsga-fesztivál harmadik produkciójaként most ismét diákok, a Firenzei Cherubini Konzervatórium operaszakos növendékei fogják előadni a görög hős és a karthágói királynő szerelmének tragikus történetét.
A katona története
A zágrábi Színházművészeti, Képzőművészeti és Zeneakadémia közös produkciója látogat el a budapesti Zeneakadémia által szervezett Operavizsga-fesztiválra. Stravinsky klasszikusa, az I. világháború idején írott A katona története valódi összművészeti produkció a zágrábiak előadásában: a lelkét az ördögnek előadó katona meséje kapcsán olyan kérdéseket tesz fel az előadás, mint hogy mi számít sikernek a mai társadalomban, elérhetjük-e valaha a céljainkat, képesek vagyunk-e legyőzni saját ambícióinkat? A rendkívül virtuóz hangszeres szólamokhoz virtuóz színészi játékra van szükség, hogy az elgondolkodtató és szórakoztató fausti történet valóban megelevenedjen.