III. Kapuzörgető Zsibvásár és Kézműves Nap 2020
Kapuzörgető Zsibvásár és Kézműves Nap, Miskolc, Győri-kapu, Balázs Győző téren. Bolhapiac, zsibvásár, kézműves és termelői vásár.
A vásár időpontja: 2020. március 21., szombat, 9:00–15:00
A bolhapiac helyszíne: Borsod megye, Miskolc, 3530 Miskolc, Győri-kapu, Balázs győző tér
III. Kapuzörgető Zsibvásár és Kézműves Nap 2020 ismertetése
Itt az idő a tavaszi nagytakarításnak! Sok a kacat? Tele a garázs, a padlás? Már nem fér be a család a lakásba, a házba a sok lomtól? A régi, megunt dolgokat tárolni már nem tudja, kidobni viszont sajnálja? Jöjjön el és szabaduljon meg tőlük mások örömére!
Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt a nagy sikerű I és II. bolhapiacunk folytatására, ahol közkívánatra ismét termelői- és kézműves vásárral is kedveskedünk a Győri kapuban élőknek!
A dolog apropója azon tény, mi szerint a múltban pezsgő piac élet volt a városrészben. Ezt a hagyományt kívánjuk feltámasztani.
Változtassuk át a Balázs Győző teret egy nyüzsgő piactérré!
Kérjük, hogy a zsibvásárra és a termelői- és kézműves napra árusként jelentkezők írjanak a kapuzorgeto.vasar@gmail.com e-mail címre. Tárgy: „III. Bolhapiac”. A levélben adják meg lakcímüket és azt, hogy mit szeretnének árusítani.
Gyermekeknek játszóházzal is kedveskedünk Hideg Imre játék.mester közreműködésével.
A Kapuzörgető klubok is bemutatkoznak!
A program során folytatjuk adománygyűjtő akciónkat, amelyből egy, a Győri kapuról szóló – az itt élő emberek közreműködésével létrejövő – kiadvány elkészítését támogatjuk.
A program a „Kapuzörgető” TOP-6.9.2-16-MI2-2017-00003 Helyi identitás és kohézió erősítése projekt keretén belül valósul meg.
Szervező: Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület
Miskolci piac és vásár története
Városunknak 1580. előtt nem volt ,,vásártartási vagy sokadalomalapítási” joga.
Azt viszont valószínűsíthetjük, hogy a két katolikus templomunknak – a reformáció előtt – volt búcsútartási engedélye, ekkor biztosan nagy forgatag volt a városban.
A 17. században két országos vásárra kaptunk engedélyt: Orbán napi (május 21.), Szent Lukács napi (október 18.)
Még ugyanebben az évszázadban még kettővel bővült: Szent Julianna napi (február 16.), Sámuel napi (augusztus 21.)
1801-től pedig még egy vásárnap csatlakozott az eddigiekhez: Lázár napi (december 16.)
Évszázados hagyománya van Miskolcon a keddi napokon történő állatvásárnak, péntekenként pedig az iparcikk árusításának.
Vásárokon a rend fenntartása minden esetben a vásárbíró feladata volt. Büntetések behajtása, peres kérdések azonnali ítélethozatala, mind-mind őreá tartozott.
Míg a piacokat a városban bonyolították le, addig a országos vásárokat a városon kívül. A 18. századtól kezdődően Miskolc keleti részén a Zsolcai városkapu és a Sajó közötti térség adott ennek helyet. Az állatvásárokat a Szentpéteri kapui vásártéren tartották.
A 19-20. század fordulóján városunkat Egerrel, Kassával és Debrecennel a legjelentősebb vásározó helyként emlegették. A 20. század második felétől ez az ősi hagyományunk visszaszorult az iparváros jellegéből adódóan is. Manapság pedig egy átlagos vidéki város vásározási szokásait éljük, minden hónap első vasárnapján a régiségvásárral kiegészülve.
A bejegyzés alapja: https://www.facebook.com/events/932166493924843/