Hollókő Húsvéti Fesztivál 2019
Hollókő Húsvéti Fesztivál 2019-ben is. A Húsvét ma már nem csak az egyik kiemelkedő keresztény ünnepünk, Jézus feltámadásának ünnepe, hanem egy igazi családi esemény. Ennek megfelelően számos családi programmal készültünk, kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
A húsvéti fesztivál időpontja: 2019. április 20-22.
A húsvéti fesztivál helyszíne: Nógrád megye, Hollókő, Ófalu
A Hollókő Húsvéti Fesztivál 2019 ismertetése
A Húsvét ma már nem csak az egyik kiemelkedő keresztény ünnepünk, Jézus feltámadásának ünnepe, hanem egy igazi családi esemény. Ennek megfelelően számos családi programmal készültünk, kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
A rendezvény szombati napján egy nagy gasztronómiai eseményt szeretnénk megvalósítani, mely a palóc vidék legjelentősebb gasztronómia rendezvényeinek egy helyen való megjelenítését jelenti. Ezzel a mi rendezvényünk is színesedik és egyben a nyári, más palóc településeken megvalósuló rendezvények népszerűsítésére is sor kerül, így erősítve a palóc identitást és az együttműködés.
Emellett a hollókőiek a húsvéti sonka készítés rejtelmeibe avatják be az érdeklődőket. A gasztronómiai élményeknek az Ófalu különböző udvarai adnak helyet, ezzel is színesítve és élővé téve az egész fesztivál helyszínét. A vendégségbe érkező települések elhozzák hagyományőrzőiket, akik szintén a saját udvarukon szórakoztatják a nagyérdeműt. A Hollókői Húsvéti Fesztivál 2018. során a magyarországi hungarikumot is vendégül szeretnénk látni, hiszen nincs is ennél jobb alkalom a közös bemutatkozásra.
A délután öt órakor kezdődő szentmise végeztével megszólalnak a harangok, amivel a húsvéti böjtnek hivatalosan is vége. A szentmisén részt vesznek a települések hagyományőrzői is, ezzel is színesítve már a szombati Istentiszteletet. A szentmisét követően a szabadtéri színpadunkon folytatódik tovább a program. A koncert után térzenével zárul a program!
A Hollókő Húsvéti Fesztivál 2019 programja
Pajtaárok Színpad
NAGYSZOMBAT – 2019. április 20.Szervezés alatt
HÚSVÉT VASÁRNAP – 2019. április 21.
11.00: Megnyitó és a Hollókő Táncegyüttes húsvéti ünnepi műsora
11.45: Iglice Táncegyüttes fellépése
12.15: DŰVŐ zenekar muzsikál
12.30: Nógrád Táncegyüttes fellépése
13.00: AUREVOIR népzenei koncert
15.00: KEREKES BAND koncert
20.00: Locsoló Táncház a Hollóköves Kávézóban a DŰVŐ és Nógrád Táncegyüttessel
HÚSVÉT HÉTFÖ – 2019. április 22.
11.00: Megnyitó és a Hollókő Táncegyüttes húsvéti ünnepi műsora
11.45: Iglice Táncegyüttes fellépése
12.15: DŰVŐ zenekar muzsikál
12.30: Nógrád Táncegyüttes fellépése a
13.00: Folk on 45 koncert
15.00: Góbé zenekar
Ófalu programok
NAGYPÉNTEK – 2018. ÁPRILIS 19. – ingyenes nap
Húsvéti készülődés Hollókőn: 10.00-17.00-ig
11.00-16.00: Kézműves kirakodóvásár a Petőfi úton
11.00-16.00: Tojásfestő foglalkozás az alsó kútnál (Petőfi út 32.)
11.30: Hollókői böjti szokások, régi képek felelevenítése a Csalogató Táncházban – Séber Attila előadása
13.30: A Torinói lepel története a Csalógató Táncházban – Polgár Péter előadása
15.30: Hollókői böjti szokások, régi képek felelevenítése a Csalogató Táncházban – Séber Attila előadása
18.00: Nagypénteki Szentmise
NAGYSZOMBAT – 2019. ÁPRILIS 20.
Gasztronómiai és hagyományőrző programok az Ófalu udvaraiban
12.00: Kereplőzés hagyományának felelevenítése
11.00-16.00: Folklór programok és népi élet bemutatása az Ófalu házainál
11.00-16.00: Tánctanítás a Nógrád Táncegyüttessel
11.00-16.00: Népviseletbe öltöztetés és karikázó a Hollókői Néptáncegyüttessel
13.00-16.00: Szilvásgombóc főzés a Kétbodonyi Hagyományőrzőkkel
15.00: Kereplőzés hagyományának felelevenítése
16.00: Nagyszombati Vigília
Középkori húsvét Hollókő várában: 10.00-17.00-ig
• Középkori lovagi tábor és életkép a Vár előtti téren
• Középkori ruhapróba
• Ügyességi játékok
• Lovagok fegyveres bemutatói, történelemóra
• Középkori muzsika
HÚSVÉT VASÁRNAP – 2019. ÁPRILIS 21.
9.30: Húsvéti Szentmise
10.30: Feltámadási körmenet
11.00: Délelőtti táncház a Nógráddal
11.45: Hollókői locsolkodás a templomnál
11.55: Hollókői locsolkodás az alsó kútnál
12.00: Guzsalyas Kézműves ház: Bukovics János palóc mesemondó
12.55: Nóta és tánc a templomnál a Bakator zenekarral
13.15: Iglicés gyerekjáték és táncház
14.00: Táncos zenés mulatozás Nógrád módra
15.00: Iglicés gyerekjáték és táncház
15.30: Délutáni táncház a Nógráddal
Középkori húsvét Hollókő várában: 10.00-17.00-ig
• Középkori lovagi tábor és életkép a Vár előtti téren
• Középkori ruhapróba
• Ügyességi játékok
• Lovagok fegyveres bemutatói, történelemóra
• Középkori muzsika
HÚSVÉT HÉTFÖ – 2019. ÁPRILIS 22.
10.00: Nagy Húsvéti Locsolkodás
11.00: Délelőtti táncház a Nógráddal
11.45: Hollókői locsolkodás a templomnál
11.55: Hollókői locsolkodás az alsó kútnál
12.00: Guzsalyas Kézműves ház: Kovács Kincső és Salamon Krisztina muzsikál
12.55: Nóta és tánc a templomnál a Bakator zenekarral
13.15: Iglicés gyerekjáték és táncház
14.00: Táncos zenés mulatozás Nógrád módra
15.00: Iglicés gyerekjáték és táncház
15.30: Délutáni táncház a Nógráddal
Középkori húsvét Hollókő várában: 10.00-17.00-ig
• Középkori lovagi tábor és életkép a Vár előtti téren
• Középkori ruhapróba
• Ügyességi játékok
• Lovagok fegyveres bemutatói, történelemóra
• Középkori muzsika
A szervezők a műsorváltozás jogát mindhárom nap esetén fenntartják!
Középkori Húsvét Hollókő várában a rendezvény mindhárom napján 10.00-17.00-ig
- Középkori lovagi tábor és életkép a Vár előtti téren
- Középkori ruhapróba
- Ügyességi játékok
- Lovagok fegyveres bemutatói, történelemóra
- Középkori muzsika
A Palóc gasztronómia
Húsvétkor Palócföld jellegzetes ízeit, ételeit kóstolhatják nálunk a vendégek. Ünnepekkor különösen gazdag a hollókőiek asztala. Az eszem-iszom már nagyszombaton elkezdődik: az Ófalu meseházikóinak udvaraiban a leghíresebb palóc gasztronómiai rendezvények ínyencségeivel várjuk a vendégeket. A főszerep a hagyományos húsvéti sonkáé, a vanyarciak világbajnok haluskával készülnek és a kétbodonyi szilvagombócból is sok lesz, garantáljuk.
A Hollókői Húsvéti Fesztivál alkalmával is a jellegzetes palóc, ezen belül is hollókői ízekkel várunk minden kedves vendéget éttermeinkben, falusi vendéglátóinknál és a kirakodó vásár helyszínein is. Leginkább lepényekkel, rétesekkel találkozhatnak az érdeklődők, míg az éttermekben az egész repertoár bemutatásra kerül a mai friss személetben.
Milyen is volt a tipikus palóc és egyben hollókői étel?
A palóc ételek jellemző íze a pikánsan savanyú, mely az elkészített ételek többségének sajátossága. Az ételek domináns alapanyagai: burgonya, káposzta, bab. Kedveltek a nógrádi sajtok, túrók és más tejtermékek is.
A palóc étrendben kiemelt fontosságú a leves. Régi mondás Palócföldön a mesebeli gazdagság kifejezésére: „Csak léféle volt hétféle.” A levesek általában tejjel vagy tejfellel habartak, hússal vagy anélkül készültek, gyakran tésztával dúsítva.
A legegyszerűbb levesek közé tartozott egykor a maga levi (főtt tészta levével engedték fel a zsírban megpirított hagymát, pirospaprikát, majd kevés sárgarépát, petrezselyemgyökeret pirítottak bele, a főtt tésztával, esetleg egy-két szem burgonyával dúsították). Általános étel volt a cibere leves is. A cibere levest rendkívül egészséges ételnek tartották, még víz helyett is fogyasztották. Savanyú íze olyan, mint a káposztalevesnek, pedig kovászból erjesztéssel készült. A „rossz gyomrúak” kedvelt étele volt. A tejleves mellett, a rántott levesek különféle fajtái is kedveltek voltak a hétköznapokon.
Tartalmasabb levesek közé tartoznak ma is a babból készültek. A tejjel habart bableves, azaz a savanyú bableves tarka száraz babból készül babérlevél ízesítéssel. Az édes bableves fehér babból, zöldséggel, vöröshagymás sűrű rántással készül. A bablevesekbe valamilyen füstölt húst vagy kolbászt is belefőzhetnek.
A levesek közül legismertebb tájételnek a palócleves számít. A zöldbabos, laktató húsos leves elkészítésének módját szinte valamennyi szakácskönyv ismerteti. /Valójában Gundel János kreálta Mikszáth Kálmán tiszteletére, de nagyon jól eltalálta a palóc ízvilágot./
A gombalevesek közül említésre érdemesek a savanyúak, a rántottak és a zöldségesek. Karácsony tájékán gyakran fogyasztott böjti étel a gombás káposztaleves is.
Az ünnepi húslevesek általában baromfiból készülnek, az ország más térségeihez hasonlóan, bőségesen zöldségekkel. A baromfiból készült húslevesek mellett kedveltek a sertés és marhahúsból, vagy birkából készültek is.
A palóc étrend jellegzetes alapanyaga a káposzta. Főzik sokféleképpen, de leginkább savanyított változatokat kedvelik. Így például a sült káposzta, vagy a zsíros káposzta is legjobb savanyún, húsosan, kolbásszal vagy anélkül.
A töltött káposzta igen elterjedt íz ünnepi alkalmakkor. A nógrádi töltött káposzta annyiban különbözik többitől, hogy kivert hússzeletekbe is töltenek darált húsos tölteléket, illetve kaporral ízesítik.
Kedvelt étel a sztrapacska, vagy haluska is . Jellegzetes palóc étel a tócsni . A nudlit, a gombócok különféle változatait, a derelyét sem veti meg a palóc ember. A krumpli laska gyorsan elkészíthető.
A palóc konyha állandó étkei közé tartoznak a főzelékek. Főbb fajtái a tök, káposzta, saláta, szárazbab, lencse. Többnyire tejjel, tejfellel ízesítették.
A szegényebb palócok gyakori, de egészséges, kedvelt étkei közé tartoztak a különféle kásák. Igen változatos formában készült kásák, pépes ételek alapanyaga az árpaliszt, vagy kukoricaliszt, később esetenként a burgonya. Ízesítőként használtak, használnak túrót, tejfelt, pirított hagymás zsírt, írót, aludttejet, mákot, káposztát, lekvárt.
A táj egyik gyakori, közkedvelt ünnepi süteménye a rétes. A réteskészítés nagy gyakorlatot igénylő feladat a háziasszonyok számára. Sokféle töltelékkel lehet ízesíteni. Régebben megdinsztelt, reszelt sárgarépával, sütőtökkel, főtt, tört krumplival – mostanság inkább almával, szilvával, dióval, mákkal, túróval töltötték.
Hagyományos palóc konyhával sajnos egyre ritkábban találkozunk. Pedig a hagyományos palóc konyha tartogathat sok jóízű meglepetést a hozzánk látogató vendégek számára. Az igazi palóc étrend emellett rendkívül egészséges is.
A bejegyzés forrása: http://www.holloko.hu/hu/info/husveti-fesztival/programok/index.html