XII. Süssünk görhönyt! – Krumplifesztivál Kistarcsán 2015
A fesztivál időpontja: 2015. szeptember 19. (szombat) délelőtt 10-től este 6-ig,
A fesztivál helyszíne: Pest megye, Kistarcsa, Simándy tér
Görhönyfesztivál, 2015. szeptember 19. (szombat) délelőtt 10-től este 6-ig, Simándy tér
A Kistarcsai Kulturális Egyesület idén már tizenkettedszer rendezi meg a Süssünk görhönyt! – Krumplifesztivál Kistarcsán című gasztro-kulturális programját. A nagyszabású rendezvény egyaránt szól a gasztronómia és a kultúra iránt érdeklődőknek.
XII. Süssünk görhönyt! – Krumplifesztivál Kistarcsán 2015 ismertetése, programja
De miről is van szó?
Szinte mindenki ismeri a nyersen reszelt krumpliból – tetszés szerint ízesített, majd – különböző formában kisütött ételt, de más-más néven. A sok változat közül csak néhányat említünk: lapcsánka, tócsni, cicege, matutka, bere, macok, harula, siligó, felénk pedig görhöny a neve.
Mivel ez a finomság krumpliból készül, versenyszerű sütése mellett – elsősorban – a burgonyával kapcsolatos programokat szervezünk, de lesznek egyéb figyelemre méltó események is: nemzetiségi folklórtalálkozó, nép- és iparművészeti vásár, kézműves foglalkozás, ügyességi és szellemi játékok…
A görhöny kóstolásához Pityókajegyet kell vásárolni az Információnál.
Várunk minden érdeklődőt 2015. szeptember 19-én 10 órától Kistarcsán a Simándy téren.
Mi a görhöny?
A görhöny nem más, mint nyers, reszelt burgonyából készült, különféle módon ízesített, majd kisütött étel. Ismeretesek a lapcsánka, tócsni, cicege, matutka, bere, macok, harula, vagy siligó elnevezései is. Az étel ezen kívül számos más nép gasztronómiájában is helyet kapott, így ismerik a németek, svájciak, szlovákok, csehet/tótok, lengyelek, angolok, svédek, de elterjedt a zsidó kultúrában is latke, latkesz, hremzli vagy kremzli neveken is. Eredete a homályba vesz, illetve annyit azért mégis lehet tudni róla, hogy „hordozóeleme”, a burgonya Chile meghódítása után, az 1560-as években került be Európába a spanyolok által, ahonnan először a portugálok vették át, majd az olaszok. Az eleinte csak az uralkodó réteg kiváltságos eledelének számító burgonya a silány terméshozamok miatt nem örvendett túl nagy népszerűségnek Európában, így talán érthető, hogy csak a XIX. században kezdték el megszeretni Magyarországon is.