Fesztivál, neves napok, programok, vásár, rendezvény, esemény

Hadtörténeti Intézet és Múzeum Budapest

Hadtörténeti Intézet és Múzeum Budapest

A Hadtörténeti Intézet és Múzeum weboldala: http://www.militaria.hu

A Hadtörténeti Intézet és Múzeum címe: 1014 Budapest, Kapisztrán tér 2-4.

A Múzeum elérhetősége:

  • Levélcím: 1014 Budapest, Kapisztrán tér 2-4.
  • Telefon: (+36 1) 325 1600

A Hadtörténeti Intézet és Múzeum nyitva tartása

A Múzeum nyitva tartása április 1. és szeptember 30. között:

kedd-vasárnap 10.00 – 18.00
Hétfőn zárva tart.

A Múzeum nyitva tartása október 1. és március 31. között:

kedd-vasárnap 10.00 – 16.00
Hétfőn zárva tart.

A Hadtörténeti Intézet és Múzeum története

Budapest egyik legfrekventáltabb helyén, a külföldi és hazai turisták által sűrűn látogatott Budai Vár északnyugati sarkán található a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum impozáns épülete.

A Hadtörténeti Intézet és Múzeum alaprendeleteséből fakadó feladata a magyar és a kapcsolódó egyetemes hadtörténelem tárgyi emlékeinek kutatása, feltérképezése, feltárása, rendszerezése itthon és külföldön egyaránt, szoros együttműködésben a helyi múzeumokkal, szervekkel.

Tudományos kutatások folytatása a hadtörténelem, valamint a kapcsolódó történettudomány segédtudományai területén. Gyűjtemények és a kutatómunka eredményeinek közzététele a nagyközönség, illetve a tudományos közélet számára, a Hadtörténelmi Közlemények című folyóirat folyamatos megjelentetése. Kutatóhelyként aktív közreműködés a doktori képzésben

Nemzetközi és hazai tudományos konferenciák, rendezvények szervezése és lebonyolítása egyik fő profilja Intézményünknek mindamellett, hogy a k katonai szervezeteknél kialakított, és az együttműködő szervezeteknél található muzeális gyűjtemények, emlékhelyek szakmai felügyeletével összefüggő feladatok ellátja.

Az Intézmény kapcsolatot tart a hagyományőrző és egyéb társadalmi szervezetekkel, valamint részt vesz az országos és Magyar Honvédség szintű tudományos, hagyományőrző és közművelődési rendezvények, ünnepségek megszervezésében és levezetésében.

Részegységei közül egyre többen keresik fel a zárt anyagból látogathatóvá és kutathatóvá tett könyvtárat, térképtárat, levéltárat is, de természetesen vendégeink zöme a Hadtörténeti Múzeum felbecsülhetetlen értékű relikviái miatt tér be hozzánk. Az évi százezret jóval meghaladó látogatói létszám is arra kötelez minket, hogy mindent megtegyünk múzeumi kiállítóhelyeink látogató barátabbá tétele érdekében.

Az épület díszudvarán kegyeleti- és szoborparkot találunk, ahol tavasztól őszig kellemes „zöld” környezetben pihenhetik ki a tárlatlátogatás fáradalmait kedves látogatóink.

Nem maradunk meg az épület négy fala között, a bemutatásra szánt anyagokat és témát „kivisszük az utcára”. Múzeumpedagógiai foglalkozásaink, viselet- és fegyverbemutatóink szerte az országban népszerűek az oktatási intézmények és a kulturális intézmények körében. Évek óta tartó nagy sikerű programunk ugyanis az Élő Magyar Hadtörténelem sorozat, melynek egyes előadásait Budavár történelmi utcáin éppúgy megtaláltak az érdeklődők, mint a nagy csatahelyszíneken (Győr, Szolnok, Komárom stb.) A cél ebben az esetben az, hogy az adott történelmi korba repítsük vissza a nézőket, nemcsak a látvánnyal, hanem pl. oly módon is, hogy a komáromi Monostori Erődben a korabeli sütőkben, hagyományos módszerrel készült „komiszkenyeret” ehetnek a vállalkozó kedvűek.

Fontos feladatunknak tartjuk a közreműködést a nemzettudat és a hazafiságra nevelésben, valamint a helyes, objektív történelemszemlélet kialakításában, megtartásában és erősítésében.

Ajánló: hasonló esemény, vásár, fesztivál, programok

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.